Aediirise nõuded kasvukohale

Aediirised on väga niiskustundlikud sooja-, kuiva- ja päikeselembesed taimed. neile tuleb aias valida kõige päikesepaistelisem, soojem ja tuulte eest varjatud koht. Parimad kasvukohad aediirisele on lõunapoolsed kallakud.

Aediiris ei talu tugevat tuult. Tema õievarrel võib olla kuni 15 punga, millest korraga võib avaneda isegi kuni 5 ülisuurt õit. Tuule käes õielehed purunevad ja õied kaotavad oma dekoratiivsuse. Samuti umbsed, seisva õhuga kasvukohad, kus tuult üldse pole, ei ole aediiriste kasvatamiseks sobilikud. Sellises kasvukohas hakkavad hästi levima mitmesugused hallitusseened, mis niisketel suvedel võivad põhjustada taimede massilise haigestumise.

Aediiris ei kasva hästi täisvarjus. Pimedates kohtades või suurte puude ning põõsaste all taimed ei õitse, vaid ainult vegeteerivad. Hästi sobivad aediiristele kasvukohad, mis on kaitstud keskpäevase, kuuma pleegitava päikese eest. Kõige paremini kasvavad nad kohas, kuhu päike paistab terve hommikupooliku, kuid lõunast alates langeks neile kerge vari.

Aediirised vajavad kasvavad kasvamiseks, õitsemiseks ja paljunemiseks hea drenaažiga huumusrikast mulda. Kõige paremini kasvavad nad nõrgalt happelisel kuni nõrgalt aluselisel mullal (pH 6,3-7,7). Samuti sobivad neile madala juurestiku tõttu õhukese mullakihiga paepealsed istutuskohad. Liivmullad ja halva drenaažiga savimullad ei ole aediiriste kasvatamiseks sobilikud. Selliste muldade korral tuleb enne aediiriste istutamisest ette võtta mullla parandamine.

 

 

 

Joonis 5. Aediiris (Uurman, 2008).

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License