Juurepistikud

Juurepistikutega paljundatakse pikkade ja lihakate juurtega püsililli (nt viltjas ülane, aed-leeklill, jumalatelill, ogaputk, parkjuur karusõrg jt).

Juurepistikute abil paljundatakse tavaliselt talvel. Hilissügisel kaevatakse emataimed maast välja ja viiakse jahedasse keldrisse, kasvuhoonesse, kus temperatuur on veidi üle 0oC ning kust neid on vajadusel kerge kätte saada.

Parim aeg juurepistikute tegemiseks on novembrist aprillini. Kui paljundatakse aprillis, siis võib emataimed ka avamaalt varakevadel üles kaevata.

Emataimed puhastatakse ja pestakse mullast. Jämedad ja keskmise paksusega juured lõigatakse 4...6cm pikkusteks tükkideks. Juuretükkide ülemine ots lõigatakse risti, alumine viltuselt, et muldapanekul juure otsi ära ei vahetataks. Valmislõigatud juurepistikud asetatakse kas püsti või veidi kaldu liivase huumusmullaga pikeerkasti või üksikult väikestesse pottidesse ning kaetakse ligikaudu semtimeetri paksuselt mullaga.

Pistikutega kaste ja potte hoitakse jahedas kasvuhoones või keldris kuni esimeste võsude ilmumiseni. Tavaliselt kulub selleks 6...8 nädalat. Juurdunud pistikud asetatakse valgesse kohta poolsoojasse kasvuhoonesse. Härk-järgult harjutatakse neid välisõhuga jaistutstakse suvel avamaale peenardele.

Juurepistikud võib juunis-juulis panna ka avamaale. Selleks pannakse 10...15cm pikkused jämedad juurelõigud huumusrikka mullaga peenrasse ning kaetakse umbes 5cm paksuselt mullaga. Pealt multšitakse, et muld püsiks niiske. Kuival ajal kastetakse mõõdukalt. Esimesed lehed ilmuvad tavaliselt sügiseks, vahel ka järgmisel vegetatsiooniperioodil. Talveks kaetakse peenar kuuseokste või puulehtedega.

Joonisel:

1. üleskaevatud taim

2. noaga juurepistikute lõikamine

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives 3.0 License