Rohtsed pistikud

Olenevalt liigist lõigatakse 5...10cm pikkune võsu taimede rohtsetest vartest. Sõlmevahede pikkusest olenevalt võib pistik olla ka pikkem kui 10cm. Varre keskosast lõigatud pistikut nimetatakse varrepistikut. Ladva kasutamisel nimetatakse pistikut ladvapistikuks.

Alumine lõige tehakse vahetult lehe alt kas viltu (vaheltduvate lehtede asetuse korral) või risti (vastakuti asetsevate lehtede korral). Ülemine lõige tehakse risti vahetult ülemise lehe pealt. Varrepistiku alumisse ossa jäävad lehed eemaldatakse. Ülemine leht jäetakse alles. Kui ülemine leht on suur, siis võib selle lõigata kuni poole ulatuses väiksemaks või keerata rulli, et vähendada aurumispinda.

Lõigatud pistikud pannakse mulda, paljunduskasti või potti viltu, ligikaudu 5cm vahekaugusega, jättes mullapinnale ülemise lehe koos lehekaenla ja varre osaga. Pistikuid piserdataks ja varjutatakse otsese päeikesevalguse eest. Rohtsed pistikud juurduvad 3...4 nädalaga, +18...+20oC juures. Pärast juurdumist istutatakse taimed pottidesse või ettekasvatuspeenrasse.

Rohtsete pistikutega paljundatakse begooniaid, petuuniaid, kirinõgest, daaliat, aed-leeklille, iminõgest, kellukaid, jt.

Joonisel:

1. ladva- ja varrepistiku lõikamine

2. pistiku lõikamine taimelt

3. pistiku panemine potti

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives 3.0 License