Sibulasoomusted

Paljundamine sibulasoomustega

Sibulasoomustega paljundamist kasutatakse näiteks liiliate puhul. See võimaldab saada ühest taimest palju uusi taimi. Samuti ei kahjusta sibulasoomuste eemaldamine sibula õitsemisvõimet järgneval aastal. Sibulasoomustega paljundatakse liiliaid sügisel pärast lehtede koltumist. Selliselt võib paljundada ka poest ostetud sibulaid. Kui aga sibul on hakanud närbuma, pole seda võimalik sellisel viisil paljundada.

Paljundamiseks tuleb valida tugevad ja terved sibulad, millel pole haiguste ega kahjurikahjustuste tunnuseid. Välimised soomused eemaldatakse neid väljapoole murdes. Oluline on, et väike tükike sibulakanda jääks iga murtud soomuse külge. Seda protseduuri võib jätkata niikaua kui paljundamiseks on saadud piisav hulk soomuseid.

Eraldatud sibulasoomused pannakse läbipaistvasse kilekotti koos suurema koguse niiske turbaga. Sibulasoomused ja turvas tuleb kotis läbi segada. Seejärel puhutakse kotti õhku ning suletakse. Kott koos turba ja sibulasoomustega paigutatakse sooja ning pimedasse kohta. Kotti tuleb kontrollida vähemalt kord nädalas.

Pärast 6...10 nädala möödumist ilmub kaks kuni kolm väikest valget sibulat soomuse alumisse serva. Igale miniatuursele sibulale kasvavad ka juured. Sellised sibulasoomused võetakse kotist välja ja istutatakse pottidesse kohe mullapinna alla. Potid paigutatakse valgesse ja jahedasse ruumi.

Esimesel aastal kasvavad miniatuursetele sibulatele peened lehed. Esimese aasta lõpuks on enamik soomuseid hävinud. Miniatuursed sibulad eemaldatatkse hävinud sibulasoomuste küljest ja istutatakse eraldi peenrasse või pottidesse. Õitsva taime saamiseni võib kuluda ligikaudu viis aastat.

Joonisel:

1. sibulasoomuste eemaldamine emasibulalt

2. sibulasoomused niiskes turbas

3. miniatuursete sibulatega sibulasoomuse istutamine potti

4. väikeste sibulate eemaldamine kuivanud sibulasoomuselt

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives 3.0 License