Täisparasiidid

Parasiitumbrohud jagunevad

  1. Täisparasiidid
  2. Poolparasiidid

 

1. Täisparasiidid

Toituvad peremeestaimedest, tuntumad taimed on võrmid.

Võrmid on üheaastased lehtedeta ja juurteta taimed. Paljunevad ja levivad seemnete ja varreosadega. Kui võrmi seeme hakkab mullas idanema, siis tekib esialgu mõningal määral narmasjuuri.

Suuremaks kasvamisel on ta juba võimeline ennast hargneva varre abil põimima ümber peremeestaime ja seal imijätke e. haustori abil ammutama toitaineid. Seejärel võrmi taime juurestik taandareneb e. degenereerub. Kui läheduses peremeestaim puudub, siis kasvu alustanud võrmi taim sureb.

Ühest võrmi seemnest võib kasvada taim, mis katab 4 m2 suuruse pinna. Õitsemise ajal on võrmi kergem avastada, sest ta on nähtav valgete niitidena peremeestaime ladvas.

Võrmis esineb toksiline glükosiid, mis võib põhjustada veistel ja teistel koduloomadel allergiat ning selja-, kaela- ja tagajäsemete krampe.

Kõik võrmiliigid on raskesti tõrjutavad ja kuuluvad karantiinsete umbrohtude hulka. Nende avastamisel tuleb nende esinemisest tuleb teatada taimekarantiini inspektorile. Tõrjeks on taimede mahaniitmine, põletamine ja maa-ala töötlemine üldhävitava herbitsiidiga.